Kondilomi i HPV virus: Simptomi, Dijagnoza i Lečenje
Sve što treba da znate o kondilomima i HPV virusu - uzroci, simptomi, načini lečenja i prevencija. Pročitajte iskustva i savete za rešavanje ovog problema.
Kondilomi i HPV Virus: Sve Što Treba da Znate
Kondilomi, poznati i kao virusne bradavice ili polne bradavice, predstavljaju neprijatnu i polno prenosivu bolest izazvanu humanim papiloma virusom (HPV). Ova bolest može biti izuzetno neprijatna zbog teškog lečenja, mogućnosti recidiva i rizika od razvoja ozbiljnijih zdravstvenih problema.
Šta su kondilomi?
Kondilomi su izrasline na koži i sluzokoži genitalnog područja izazvane HPV virusom. Postoji više od 80 tipova HPV virusa, od kojih neki izazivaju bezopasne kožne promene, dok drugi mogu dovesti do razvoja raka. Najčešći uzročnici kondiloma su HPV tipovi 6 i 11, dok tipovi 16, 18, 31 i 45 mogu dovesti do razvoja raka grlića materice.
Simptomi i klinička slika
Kondilomi se najčešće javljaju u genitalnoj i analnoj regiji. Kod muškaraca se obično pojavljuju na penisu, dok kod žena se najčešće nalaze na vulvi, u vagini ili na grliću materice. Ti izraslini su obično mekani, izduženi, beličaste ili ružičaste boje, sa karakterističnom karfiolastom površinom.
U početku su mali, ali vremenom mogu postati znatno veći. Mogu izazvati neprijatan miris, iritaciju, a ponekad i krvarenje. Važno je napomenuti da kondilomi mogu dugo ostati neprimećeni, posebno ako se nalaze unutar vagine ili anusa.
Dijagnoza kondiloma
Dijagnoza se postavlja na osnovu kliničkog pregleda. Lekar može koristiti i dodatne testove kao što je test sa sirćetnom kiselinom, koji omogućava bolju vizualizaciju promena. U nekim slučajevima može biti potrebna biopsija, posebno ako postoji sumnja na ozbiljnije promene.
Važno je naglasiti da je potrebno tražiti više mišljenja pre donošenja konačne dijagnoze, jer su poznati slučajevi pogrešnih dijagnoza. Neke promene koje liče na kondilome mogu biti posledica drugih stanja, poput polipoze izazvane pojačanim lučenjem vaginalnog sekreta.
Metode lečenja
Postoji više metoda za lečenje kondiloma, a izbor najpogodnije zavisi od lokacije, veličine i broja promena. Najčešći načini lečenja uključuju:
- Krioterapija - zamrzavanje bradavica tečnim azotom
- Laser - posebno efektivan za unutrašnje kondilome
- Hirurško uklanjanje
- Lokalne terapije - kreme i rastvori kao što su podofilotoksin ili trihlorsirćetna kiselina
Važno je napomenuti da nijedna od ovih metoda ne eliminiše virus iz organizma, već samo uklanja njegove vidljive manifestacije. Zbog toga je čest recidiv bolesti, a pacijenti mogu biti podvrgnuti višestrukim tretmanima.
Prevencija i vakcine
U poslednje vreme sve veću pažnju privlače vakcine protiv HPV virusa. Postoji nekoliko tipova vakcina koje deluju protiv onih tipova HPV virusa koji najčešće izazivaju rak grlića materice.
Vakcine se preporučuju devojkama i mladim ženama, idealno pre početka seksualnog života. Međutim, vakcinacija može biti korisna i kod osoba koje su već bile izložene virusu. Vakcinacija se obično sastoji od tri doze, a cena po dozi iznosi oko 150 evra.
Važnost pravovremenog lečenja
Kondilomi, iako često bezbolni, ne bi trebalo zanemariti. Posebno je važno pravovremeno lečenje kod trudnica, jer infekcija može dovesti do komplikacija tokom porođaja. Takođe, dugotrajna infekcija visokorizičnim tipovima HPV virusa može dovesti do razvoja raka grlića materice.
Ako primećujete bilo kakve promene u genitalnom području, obavezno se obratite lekaru. Pravovremena dijagnoza i lečenje mogu sprečiti ozbiljnije komplikacije. I najvažnije - uvek je dobro tražiti drugo mišljenje pre nego što se odlučite za određenu terapiju.